Miercuri, 2024-04-24, 1:10 PM
Bine aţi venit Vizitator | RSS

Meditaţii on-line la limba română

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forumul orei de limba română » MEDITATII ONLINE LA LIMBA ROMANA » Teme diverse » Device-ul a carui evolutie o vom urmari cu interes...
Device-ul a carui evolutie o vom urmari cu interes...
idnedelcuData: Duminică, 2013-01-13, 4:50 PM | Mesaj # 1
Lieutenant colonel
Grup: Administratori
Mesaje: 120
Reputaţie: 11
Status: Offline
Citat (toniilinca)
Buna ziua.
Am auzit de dimineata exprimarea: ”Device-ul a carui evolutie o vom urmari cu interes”
Inca nu am reusit sa aflu daca aceasta exprimare este corecta.
Nu-mi suna bine: ”Ea este fata al carei tata il vom intalni maine”, cred ca trebui sa apara si ”pe” inainte de ”al carei tata”.
Ar fi fost corect ”Device-ul pe a carui evolutie o vom urmari cu interes”?
Va multumesc pentru raspuns.


Din păcate, vă înşelaţi. Enunţul este corect.
Nu e aceeaşi situaţie ca în ”Ea este fata pe al cărei tată îl vom întâlni mâine”. Aici prepoziţia "pe" are justificare. Însoţeşte substantivul "tată", complement direct, în acuzativ. Pe cine vom întâlni? Pe tatăl (fetei). "Tatăl" denumeşte o fiinţă şi răspunde la întrebarea "pe cine?".
În exemplul cu device-ul, similitudinea merge până la un punct.
E adevărat că "evoluţie" e tot complement direct, în acuzativ. Dar, nefiind nume de fiinţă, răspunde la întrebarea "ce?", nu "pe cine?". Prin urmare, nu se construieşte cu prepoziţia "pe". Nu spunem "O urmărim pe evoluţie (a device-ului) cu interes.", ci "Urmărim evoluţia (device-ului) cu interes."
Complementul direct răspunde la două întrebări: "pe cine?" şi "ce?". Doar primele se construiesc cu prepoziţia "pe" şi ele sunt exprimate prin părţi de vorbire care se referă la fiinţe.
 
Forumul orei de limba română » MEDITATII ONLINE LA LIMBA ROMANA » Teme diverse » Device-ul a carui evolutie o vom urmari cu interes...
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:


Copyright MyCorp © 2024
Creator de site-uri gratuite — uCoz